#damekrev

Co vás zajímá k darování krve

Zodpovězeno odborníky

Illustrace konzultace s odborníkem

Bohužel ne každý se může stát dárcem krve nebo jejích složek. Některá onemocnění či životní situace mohou způsobilost dárce dočasně nebo trvale omezit. Konečné slovo má vždy lékař na základě rozboru anamnézy (zdravotní minulosti dárce), lékařského a laboratorního vyšetření.

Podívejte se, jaké jsou základní podmínky pro darování, jaké jsou v návaznosti na epidemii COVID-19 přijata opatření a jak darování probíhá. Pro maximální informovanost doporučujeme sledovat stránky ministerstva zdravotnictví (mzcr.cz).

Co když mám COVID-19 a nevím o tom, bude moje krev k něčemu?

Přenos COVID-19 krví nebyl zatím prokázán. Nicméně i tak s dárcovstvím rozhodně počkejte:

Jaké jsou podmínky pro darování krve?

Přečtěte si tohle shrnutí

Je krve dostatek? Nemám se rovnou objednat??

Většina zařízení má zatím krve dostatek. Zkušenosti ze zahraničí však ukazují, že se to kvůli epidemii COVID-19 může brzy změnit. Nejlepší způsob, jak pomoci, je zaregistrovat se, abychom vás mohli kontaktovat v případě potřeby. Předejdeme tak přehlcení již tak přetížených zdravotníků.

Pomoc aktivně nabízejte pouze když na krevním barometru na mapě vidíte, že má dané místo nedostatek vaší krevní skupiny.

Jak probíhá odběr krve?

Přijdete na sjednanou schůzku, vyplníte dotazník. Následuje pohovor s lékařem a odběr krve na rychlotesty (HIV, žloutenka typu B a C, syfilis). Pak proběhne hlavní odběr, který i s možným odpočinkem zabere do 30 minut. Podrobnější popis najdete zde.

Jak ještě mohu pomoci?

Dejte o projektu #damekrev vědět svým známým.

Budujeme největší komunitu dárců krve v Česku. Staňte se její součástí. Stačí dát "to se mi líbí" naší Facebookové stránce